Історія досліджень пам’ятки

Пам’ятка Хрінники 1 в уроч. Шанків Яр (Демидівський р-н, Рівненська обл.) є багатошаровим поселенням, розташованим на корінній терасі лівого берега р. Стир приблизно за 1,75 км на північний схід від Хрінницької ГЕС. Археологічні пам’яткибіля с. Хрінники відомі з кінця XIX ст. і вперше згадані у працях В.Б. Антоновича у 1901 році. Розвідкові роботи навколо Хрінницького водосховища проводив І.К. Свєшніков у 1980-х роках.

Археологічні дослідження в урочищі Шанків Яр

Урочище Шанків Яр, розташоване між селами Хрінники та Набережне Демидівського району Рівненської області, археологи розпочали ґрунтовно досліджувати починаючи із 1990-х років. Їх увагу привернуло багатошарове поселення на лівому березі р. Стир (Хрінницьке водосховище).

Хрінники, 2010, Шанків Яр. Фото: Антон Панікарський

Найбільш ранні знахідки в урочищі Шанків Яр датуються ІV тисячоліттям до н. е. (мідний вік), а заключні етапи заселення цієї території датуються середньовіччям і охоплюють період від VІІ-VІІІ ст. до ХV ст.

Пам’ятка в урочищі Шанків Яр була відкрита у 1976 р. Подільським палеолітичним загоном Карпато–Волинської експедиції Інституту суспільних наук АН УРСР, археологами Володимиром Савичем та Андрієм Богуцьким.

Хрінники, 2018. Фотограф: І.Рудянин

У 1989-1990 рр. суцільне археологічне обстеження навколо водосховища проводила Т. Л. Бітковська.

У 1993-2001 роках на пам’ятці в ур. Шанків Яр в основному здійснювались рятівні роботи по периметру берегової лінії. Більшість робіт були сконцентровані на ділянці високої берегової тераси з досить рівною горизонтальною поверхнею. Вже тоді дослідникам вдалось натрапити на унікальні знахідки давніх сільськогосподарських угідь, жител, ям-погребів та споруд господарського призначення.

Хрінники, 2017. Фото: Антон Панікарський

У 2010-2014 роках дослідження на багатошаровому поселенні в урочищі Шанків Яр були зосереджені у південній частині пам’ятки. Саме в цей період було закладено розкопи.

В 2015 році розпочався третій етап дослідження на території пам’ятки під керівництвом А.В. Панікарського. Він успішно триває й на сучасному етапі. З 2018 року експедицію очолює О.С. Милашевський.

За період вивчення пам’ятки розкопано площу понад 0,3 га, досліджено майже дві сотні різночасових об’єктів (від пізнього палеоліту до литовсько-польської доби).

Дослідники урочища Шанків Яр

Археологічна пам’ятка в урочищі Шанків Яр виклала і досі викликає великий інтерес з боку не лише волинських, а й українських археологів. Як наслідок, сьогодні вже про неї написано багато наукових робіт, серед них монографія «Хрінники (Шанків Яр) — пам’ятка давньої історії Волині. Дослідження 2010-2014 рр.». Її автором є Денис Никодимович Козак (1944-2014), відомий археолог, професор, доктор історичних наук, який свого часу був заступником директора Інституту археології НАН України, головою ВГО «Спілки археологів України», завідувачем відділу археології ранніх слов’ян та регіональних польових досліджень.

Денис Никодимович Козак

Також в різні часи пам’ятку вивчали такі дослідники як Богдан Прищепа, Віталій Шкоропад, Антон Панікарський, Олександр Милашевський, Олексій Златогорський, Сергій Панишко, Віталій Ткач, Григорій Охріменко, Віктор Баюк, Сергій Демедюк, Дмитро Дем’янчук, Віталій Затворніцький, Микола Собуцький, Юрій Харьковець та ін.

Археологічні знахідки із багатошарового поселення з урочища Шанків Яр не раз експонувались в рамках виставок до Днів науки 2012-2018 рр., організованих викладачами факультету історії, політології та національної безпеки Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, а також у Волинському краєзнавчому музеї під час виставок «Втрачена хронологія: археологічні дослідження на Волині 2011 року» (2011), «Волинський слід археолога Дениса Козака» (2015).

2 коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *